Bwion

Ocieplanie budynku

Nieruchomości Projekty

Zmiany w projekcie budowlanym

W trakcie budowy domu może okazać się, że zachodzi potrzeba zmian w projekcie. Różne mogą być tego powody, ale zawsze trzeba się dobrze zastanowić, czy zmiany są niezbędne oraz możliwe do realizacji na konkretnym już etapie budowy. We wcześniej zatwierdzonym projekcie mogą zajść zmiany istotne i nieistotne.

FALO Nieruchomości Poznań http://falonieruchomosci.pl/pl/slide-1

Te pierwsze to np. usytuowanie budynku względem granic działki, na której powstaje oraz w odniesieniu do nieruchomości w sąsiedztwie. Bardzo dużą jest również zmiana gabarytów domu np.

jego wysokości, długości, szerokości, ilości kondygnacji oraz przeznaczenia. Nie można w miejscu, gdzie jest zabudowa mieszkalna wybudować zakładu produkcyjnego, z parterowego zrobić piętrowy czy dobudować garaż zwiększając tym samym powierzchnię zabudowy. Zmiany istotne koniecznie należy skonsultować z nadzorem budowlanym i na czas istotnych uzgodnień wstrzymać prace na budowie.

Druga kategoria zmian to zmiany nieistotne, które wystarczy omówić z projektantem. Mogą dotyczyć innej organizacji różnych instalacji w budynku, przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, ilości i rodzaju okien oraz drzwi. Może również ulec zmianie kąt nachylenia dachu i wysokość kalenicy, jeśli tylko mieści się w wymaganiach ustalonych na początku budowy.

Nieistotną jest także zmiana materiałów przeznaczonych do budowy domu i rodzaj jego elewacji. Wszystkie poprawki i zmiany powinny być odnotowane przez architekta, który sporządził projekt budynku. Wskazane są również dodatkowe rysunki dokumentujące wszystkie dokonane zmiany.