Bwion

Ocieplanie budynku

Budowa domu Nieruchomości

Samodzielna budowa domu

Połowa nowych domów jednorodzinnych jest budowana systemem gospodarczym. Kto decyduje się na taki sposób zapewne powinien posiadać wiedzę z zakresu budowlanego, mieć dużo siły i cierpliwości. Założenie bowiem jest takie, żeby większość prac wykonać własnoręcznie, ewentualnie do trudniejszych etapów zatrudnić podwykonawców.

Samodzielna praca rozpoczyna się już od wykonania wykopów i trwa dosyć długo. Jest czasochłonna, ponieważ trzeba być na budowie wiele godzin, prawie każdego dnia, równocześnie zaopatrywać się w materiały budowlane potrzebne na konkretnym etapie przedsięwzięcia. Do budowania domu własnymi siłami motywuje najczęściej fakt, iż będzie to tańsze rozwiązanie niż wynajęcie ekipy budowlanej.

Oszczędności rzeczywiście są zauważalne, ale zwykle wtedy, gdy wykonawca jest fachowcem w zakresie robót budowlanych i posiłkuje się tylko pomocnikami z kręgu rodzinnego. Osoby bardzo ambitne, które potrafią się szybko uczyć mogą również samodzielnie wybudować dom, ale muszą mieć dobrych doradców, którzy podpowiedzą co, jak i kiedy zrobić. Najważniejsze są jednak zasoby finansowe, bo bez nich nie da się rozpocząć budowy.

Dobrze, jeżeli w jej trakcie udaje się zachować płynność, która zapobiega wszelkim przestojom. Na zatrzymanie prac mogą mieć także wpływ złe warunki pogodowe, które przedłużą okres powstawania domu. Inwestorzy budujący systemem gospodarczym zwykle rozpoczynają budowę wczesną wiosną, by jesienią osiągnąć etap stanu surowego zamkniętego.

W okresie zimy mogą się już zająć wewnętrznymi pracami wykończeniowymi.