Bwion

Ocieplanie budynku

Materiały budowlane Nieruchomości

Pokrycia dachowe

O rodzaju pokrycia dachowego najlepiej zadecydować na etapie planowania budowy domu i przy wyborze projektu. Chcemy, by nasz dom wyglądał estetycznie i żeby wszystkie elementy były w nim harmonijnie dobrane. O tym, jakie będzie pokrycie dachowe zadecyduje konstrukcja dachu oraz nachylenie jego połaci.

Na zbyt słabą nie możemy położyć ciężkich dachówek ceramicznych, bo zagrozi to zawaleniem dachu, a z kolei na skomplikowane krzywizny trudno będzie ułożyć pokrycie blaszane. W sklepach z materiałami budowlanymi mamy do wyboru wiele rodzajów pokryć dachowych. Wybrać możemy spośród nich np.

dachówki ceramiczne, które są dość ciężkie, ale bardzo wytrzymałe i estetyczne. Są też podobne do nich dachówki cementowe albo lekkie bitumiczne, dosyć rzadko już dzisiaj stosowana blacha w różnych kolorach i grubościach albo płytowe elementy wielkowymiarowe. Są również drewniane gonty z trwałego drewna, ale stosuje się je raczej na zabytkowych budynkach.

Bardzo nietypowym pokryciem jest strzecha ze słomy i trzciny, która ostatnio pojawia się dość często na nowych budynkach mieszkalnych. Możemy również zdecydować się na pokrycie naszego dachu łupkiem naturalnym, który jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, ma różne odcienie i wygląda elegancko. Użyty przez nas materiał będzie miał bardzo duże znaczenie dla domu, ponieważ od jego jakości i dobrego położenia zależeć będzie stan całego budynku w przyszłości.

Ponadto dobry dach jest świetnym izolatorem, zatrzymuje ciepło w domu i chroni przed hałasem.