Bwion

Ocieplanie budynku

Koszty budowy Nieruchomości

Opłaty za media podczas budowy

Najważniejsze media na budowie to prąd i woda. Bez nich nie da się rozpocząć inwestycji. Działki, które mają źródło zasilania i bieżącą wodę są bardzo drogie, dlatego najczęściej inwestorzy starają się o przyłącza na nieuzbrojone działki.

Czas oczekiwania na media jest długi, więc na początek warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, żeby wykonywać już pewne prace na budowie. Udając się do rejonowego zakładu energetycznego w celu złożenia wniosku o przyłączenie do sieci, warto mieć ze sobą pełną dokumentację, a więc potwierdzenie własności działki i ewentualne zgody sąsiadów. We wniosku trzeba określić szacunkowe zużycie prądu podczas budowy domu, bo od tego min.

zależy koszt wykonania przyłącza. Jego odbiór, założenie licznika i podpisanie umowy o dostarczaniu energii elektrycznej oznacza, że można z niej już korzystać. Prąd dostarczany na budowę jest droższy od dostarczanego do gospodarstw domowych o około 10%, doliczyć trzeba również opłatę ryczałtową oraz faktyczne zużycie energii podczas prac budowlanych.

Luboń mieszkanie dla rodziny na sprzedaż Luboń Deweloper Luboń, domy i mieszkania w Luboniu

Znacznie więcej formalności należy załatwić w kwestii dostarczania wody na budowę. Jest to proces skomplikowany i długotrwały, więc dobrze jest podpisać umowę z zakładem wodociągowym w okresie jesiennym, by móc rozpocząć budowę wiosną. W różnych rejonach kraju obowiązują inne opłaty za wykonanie przyłącza do wodociągów oraz inne taryfy za zużycie wody w czasie budowy.

To, ile trzeba będzie zapłacić za wodę zależy od wielkości wyszacowanej we wniosku.