Bwion

Ocieplanie budynku

Koszty budowy Nieruchomości

Kosztorys budowlany stanu surowego

Miejsce, w którym będziemy budowali dom ma duże znaczenie dla ustalenia kosztorysu. Firmy budowlane w małych miejscowościach z pewnością taniej wyceniają swoje usługi niż te z dużych miast. Znając powierzchnię potrzebnych fundamentów możemy obliczyć, jaki będzie ich koszt całkowity. Prace ziemne, ławy i ściany fundamentowe, izolacja i podbudowa to dopiero stan zerowy naszej budowy. Następnie musimy doliczyć cenę materiałów na ściany oraz wynagrodzenie za ich murowanie, w dalszej kolejności dochodzi koszt kominów. W każdym domu są potrzebne kominy wentylacyjne i dymowe, które powinny być wykonane przez osobę wykwalifikowaną, a więc tutaj również doliczamy robociznę.

W zależności od projektu domu, przychodzi pora na oszacowanie kosztów wykonania stropu. W kosztorysie może się znaleźć pozycja dotycząca tylko stropu dolnego bądź także górnego, jeśli będziemy budowali dom z poddaszem użytkowym. Kolejnym etapem jest budowa dachu, gdzie koszty generuje cena wykonania i montażu więźby dachowej, poszycie i pokrycie całej powierzchni oraz zamontowanie kompletnego systemu rynien. Na koszty ma również wpływ powierzchnia całkowita dachu w naszym domu. Opłacenie ekipy budowlanej wykonującej ten etap budowy dają nam kosztorys stanu surowego otwartego. Do stanu surowego zamkniętego musimy jeszcze doliczyć stolarkę zewnętrzną, na którą składają się wszystkie okna i drzwi oraz ich montaż.

Do wykonania szczegółowego kosztorysu możemy posłużyć się specjalnym kalkulatorem, który zobrazuje nam pierwsze wydatki w nowopowstającym domu.