Bwion

Ocieplanie budynku

Budowa domu Nieruchomości

Formalności związane z budową domu

Pierwsza formalność to zakup działki, na której stanie planowany dom. W gminie, gdzie leży nasza upatrzona działka powinniśmy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego terenu. Dowiemy się z niego, jakie inwestycje w przyszłości mogą się pojawić obok naszego domu. Jeżeli nie ma planu, warto się zorientować, jakie istnieją możliwości budowy, czy nie będzie problemów z wybudowaniem przyłączy mediów.

Może się okazać, że zrezygnujemy z wybranego miejsca, ponieważ nie da się tam postawić domu. Przed budową domu musimy zakupić projekt, następnie podpisać umowę z dostarczycielem energii elektrycznej i wody, bo one będą nam bardzo potrzebne do pracy. Równocześnie możemy złożyć w odpowiednim urzędzie dokumenty wraz z informacją o zamiarze budowy domu. Teraz już nie musimy miesiącami oczekiwać na wydanie zgody na budowę, ponieważ zmieniła to nowelizacja prawa budowlanego.

Przedstawiając projekt oczekujemy około miesiąca na opinię urzędu, jeżeli jest tzw. milcząca zgoda, możemy rozpocząć budowę. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, kiedy sąsiedzi wyrażą swój protest, dowodząc, że nasz dom będzie źle oddziaływał na ich działki, wtedy załatwianie formalności wydłuży się w czasie i prac budowlanych nie będziemy od razu mogli rozpocząć. W trakcie trwania budowy warto porozumieć się z gestorami mediów na danym terenie.

Zorganizowanie przyłączy gazowych, kanalizacyjnych, cieplnych, wodnych, telekomunikacyjnych czy energetycznych trwa bowiem dosyć długo. Niekiedy potrzebne nam będą dodatkowe pozwolenia.